Tuesday, November 8, 2011

Esinemisnipid avaliku kõnelemise maailmameistrivõistluse finalistilt


Eelmine nädal oli JCI Estonia jaoks igati erakordne, nimelt esimest korda ajaloos esindas Eestit ja kogu Euroopat meie oma kodalane ja koolitaja Harald Lepisk JCI avaliku esinemise maailmameistrivõistlustel.

08.11.2011 tegi Harald oma kõnest lühiversiooni ETV hommiku Terevisioonis. Seda saab vaadata SIIT. Kui lingi avad, siis Harald hakkab rääkima 57ndal minutil.


11.11.2011 Intervjuu Eesti KULDSUUGA Vikerraadios saates Uudis +. Intervjuu algab 20ndal minutil.

17.11. 2011 Artikkel Tartu Postimehes: "Meisterkõneleja haarab kuulajaid emotsioonidega".


Seepärast küsisime Haraldilt mõned küsimused, et ta oma kogemust ka meiega jagaks.

JCI Toomemäe Ettevõtlike Noorte Koja liige Harald Lepisk esindas Euroopat JCI World Public Speaking Championshipil Brüsselis, kus võistles Ameerika, Aafrika ja Aasia silmapaistvate avalike kõnelejatega.

Kuidas oma esinemised ette valmistad ja ennast häälestad vahetult enne esinemist?

Kogun kõnede jaoks pidevalt ideid ja ütlusi oma ideemärkmikesse. Seega iga kord kui kõnet ette valmistan, vaatan jälle ideemärkmiku üle ning nopin sealt kõige sobivamad elemendid. Esialgu teen pikema plaani ning hiljem viskan sealt pool mõtetest välja, et jätta parim alles.

Vahetult enne lavale minekut püüan võimalusel lava taga kellegagi suhelda, sest esinemine on samuti suhtlemine ning ideaalis suudab hea kõneleja tekitada sadade kuulajatega saalis tunde justkui ta räägiks personaalselt osalejale.

Sul on juba nii paljudelt lavadelt kogemusi, kas esinemisnärvi on veel üldse või võtad esinemist juba täiesti külma kõhuga?

Kui lavale minnes enam esinemisnärvi pole, siis oled tõenäoliselt koomas või surnud või lähed lihtsalt puusalt laskma. Esinemisnärv on alati sees, ma lihtsalt ei näita seda välja. Peamine kunst seisneb oskuses suunata esinemisnärv enda kõne kirglikkusesse. See annabki kõnele energia ja väe.

Mis on Sinu arvates olulisemad vead, mida esinejad teevad?

Mõned võtmeprobleemid, mis ka mulle endale on mõnikord valusalt kätte maksnud:

  • Autentsuse kaotamine – püüd ilustada teemat sellisena, et ise ka ei usu, mida räägid. Võimalusel kõneleda ainult sellest, mida ise ka tõeliselt usud, sest kuulajad tabavad võltsi näitlemise ära.
  • Muremõtete keerutamine peas – enda järjekorra ootamisel tekib suurim ärevus, seda tasub kanaldada kellegagi suhtlemiseks.
  • Keskse sõnumi puudumine või lõpu ära vajumine – enda kõne juhtmõtte peaks suutma öelda ära ühe lausega, hea kui see jääb kõne lõpus ilusti kõlama.

Mida õppisid JCI Maailmakongressil oma konkurentidelt?

Tegime Panama mehe ja Hiina naisega järelbriifingu pärast esinemist, kus andsime teineteisele tagasisidet. Nopetest veelgi olulisem oli protsess ise – vaadata korra asja kõrvalt ning arutleda, kuidas teised tulid toime keerulise teema ja kõne ettevalmistamisega.

Panama mehe kõne tuletas meelde, et alati on võimalus kaasata ka publikut aktiivsemalt – nimelt kõne lõpus palus ta paaril inimesel püsti tõusta ning paluda enda kõrval seisvat inimest seisma. Nõnda edasi kuni kogu saal oli püsti ning seejärel seostas ära enda juhtmõttega „impact of one“.

Maailmameistrivõistluse võitjaks osutunud Aafrika mees tegi oma kõne prantsuse keeles ja paljud kuulajad ilmselt teda ei mõistnud, küll aga suutis ta enda mõtteid niivõrd emotsionaalselt edasi anda, et paljudele hinge minna. Tunne määrab.

Konkurendid on siin selleks, et panna Sind kasvama – mida tugevamad on kaasvõistlejad, seda tugevamaks on endal tarvis kasvada. Mul on isegi kohati hea meel, et alles kolmandal korral maailmameistrivõistluse finaali jõudsin – see ärgitas mind vahepeal ennast edasi treenima ja meele ärksana hoidma.

Palun anna soovitused, miks üldse sellistest võistlustest peaks tahtma osa võtta ja kust alustada?

See, kes astub enda koduuksest välja, et midagi ette võtta, on juba võitja. Me kasvame läbi kogemuste ning sellisel rahvusvahelisel konkursil osalemine annab korraliku lavakogemuse, mida kursustelt või raamatutest on keerulisem saada.

JCI liinis olen saanud mitmeid välismaa koolituste otsi just tänu enda kõnevõistluse etteastetele. Lisaks veel hulganisti uusi sõpru, kes on JCI konverentsidel algatanud vestluse just seepärast, et mind kõnevõistlusel nägid.

Soovitan soojalt alustada JCI Presenteri kursusest ning pärast seda korraldada oma kojas avaliku kõnelemise (public speaking) või väitlemise (debating) konkursi. Vajalikud juhendid enda kojas kõnevõistluse korraldamiseks leiab maailma koja lehelt või saad küsida otse JCI Eesti Treeninginstituudi eestvedajalt.

Esinemisoskus on ülimalt praktiline oskus, mis lubab Sinu säravatel mõtetel ja ideedel jõuda ka teiste inimesteni. Hindamatu moodus sõprade ja klientide võtmiseks. Ma ei sündinud laval, vaid teadlikult treenisin aastaid, et kujuneda silmapaistvaks kõnemeheks.

Alusta juba täna, et muuta esinemishirm enda esinemiskireks.

Suur tänu ja kummardus Haraldile, oma tegudega on ta paljudele eeskujuks ja toonud palju inspiratsiooni ja sära! Jõudu Harald!

Soovin esinemiskirge ja sära silmadesse!
Marju

No comments:

Post a Comment